Mirësevini në RETRO - Koleksioni Shqiptar
Platforma online ku ndajmë dashurinë për mjetet historike si vlera arti, teknologji, dizajn, mjeshtëri e krijimtari të paharrueshme.
RETRO është projekti i shumëpritur dhe shumëdëshiruar nga mjeshtrat, restauruesit dhe koleksionuesit e ciklomotorave dhe automjeteve të hershme dhe me interes historik.
 RETRO lindi për të jetëzuar një trashëgimi deri sot pa status dhe për të promovuar e ekspozuar sa më shumë mjete dhe kujtesë automotorizimi me interes historik, si dhe për të ofruar informacione, shërbime dhe lehtësira për këtë aktivitet pasionant me ndjeshmëri kaq të veçantë.
Regjistrohu dhe bëhu pjesë e koleksionit shqiptar virtual!
NDA PASIONIN, SHTO KOLEKSIONIN

 

 

Të fundit nga koleksioni

Shtuar më: 19/11/2019

Mercedes-Benz SE 250 Coupe

Shtuar më: 04/11/2019

ZIS 150 - Jieng Fang CA10

Shtuar më: 04/11/2019

DELAHAYE 122 FAUX CABRIOLET COUPE

Shtuar më: 04/11/2019

Jaguar XJS

Shtuar më: 24/10/2019

Mercedes - Benz W109 - 300 SEL

Shtuar më: 15/10/2019

Volkswagen Beetle 1200cc

Shtuar më: 10/10/2019

Fiat Panda 141

Shtuar më: 04/10/2019

Opel Ascona 1.6

Shtuar më: 03/10/2019

Chevrolet El Camino

Shtuar më: 01/10/2019

Mercedes Benz W110

Shtuar më: 19/09/2019

Volkswagen Beetle 1200

Shtuar më: 10/09/2019

Cadillac Eldorado

Kartolina Retro

Personazhe

Enea Dauti

Prej 10 vitesh, Enea Dauti, është jo vetëm adhurues i mjeteve të reja dhe sportive, por edhe një koleksionist i apasionuar pas mjeteve të epokës! Nëpërmjet punës së tij, ka importuar disa mjete me interes historik, të cilat i ka rikonstruktuar dhe rishitur në tregun shqiptar.

Pjesë e koleksionit “Retro” të tij janë: Cadillac Eldorado 8.2 i 1970 dhe Lincoln Continental 5.0 i 1979 ndërsa...

RETRO Personazh - Zhani Ziçishti

Zhani Ziçishti, i njohur për publikun shqiptar si një aktor e artdashës Korçar, na zbulon që pasioni i tij nuk janë vetëm skena e teatrit dhe e filmit, por edhe një "Kuqalashe që peshon 1 ton e 355 kg" siç e përmend dhe vetë ai në intervistë. Me një kujdes ndaj çdo detaji për të ruajtur origjinalitetin e kësaj makine të veçantë, Zhani është i angazhuar dhe i gatshëm për të ndihmuar komunitetin...

Erion Kurti

Erion Kurti, një sipërmarrës shqiptar, i apasionuar pas turizmit i cili jeton në Itali, zotëron një Fiat 500 me vit prodhimi 1971. Bashkë me pjesëtarët e familjes, arriti t’a restaurojë brenda një muaji gjatë vitit 2018 dhe e quajtën “VITA”. I lidhur me kulturën italiane, Erioni ka vendosur që makina të përfaqësojë këtë stil duke e pajisur me një shportë pikniku në pjesën e pasme të makinës,...

Mihal Hobdari

Pershkrim: Mihal Hobdari, i përkushtuar në profesionin e mekanikut për më shumë se 50 vjet, ndan pasionin për mjetet në rubrikën ‘’RETRO Personazh” duke udhëtuar në kujtime.

Arben Prrenjasi

Jemi ndalur në Show Room “RON” të z. Arben Prrenjasi, një nga koleksionistët më të mirënjohur të mjeteve historike shqiptare!

Brendia e muzeut shumëngjyrësh dhe aromat të kujtonin Shqipërinë e vjetër, epokat historike, ndaj dhe ndjesia ishte si të ishe plotësisht banor i asaj periudhe. Për më shumë ju ftojmë të ndiqni videon.

Falenderojmë z. Prrenjasi që u bë pjesë e #Retro -...