Mar 08 Wed 23

 

Apliko për t’u regjistruar në event (për eventet e ardhshme)

 

11 Mars – Retro Elbasan 

Dita e verës në qytetin e Elbasanit do të sjellë një ngjarje të veçantë për të gjithë të apasionuarit e mjeteve historike Retro. Në datën 11 Mars, një ekspozitë e rrallë e mjeteve historike Retro do të mbahet në qendër të qytetit. Kjo është një mundësi unike për të parë dhe eksploruar mjetet e vjetra që na kujtojnë një kohë të largët në historinë tonë.

Në këtë event do të keni mundësinë të shikoni automjete të vjetra, motoçikleta klasike, dhe shumë mjete të tjera historike që do të jenë të ekspozuara për të gjithë vizitorët. Do të jenë gjithashtu edhe koleksionistët e këtyre mjeteve historike të cilët do të jenë në dispozicion për të diskutuar për mjetet, historinë e tyre, dhe rëndësinë kulturore dhe historike që ato kanë.

Mos mungoni në këtë super event së bashku me miqtë dhe familjen tuaj për të krijuar kujtimet më të bukura të kësaj dite!

 

14 Mars – Retro Tiranë

Në datën 14 Mars, Retro Albania do të prezantojë një event të veçantë në qytetin e Tiranës për të gjithë dashamirët e mjeteve historike Retro dhe për të gjithë ata që duan të mësojnë më shumë mbi sigurinë rrugore. Eventi do të mbahet para Kryeministrisë në Tiranë dhe do të jetë një ditë e plotë me aktivitete.

Mjetet historike Retro do te mbeten në qendër të vëmendjes në këtë event dhe do të jenë të ekspozuara në mes te qytetit, duke iu dhënë mundësi qytetarëve të shohin e të prekin historinë nga afër. Por, nuk do të jetë vetëm nje event ekspozues! Në këtë event, të gjithë fëmijët mund të marrin pjesë në orët edukative të sigurisë rrugore, për t’i nxitur ata të jenë më të ndjeshëm e të përgjegjshëm ndaj rreziqeve në rrugë!

 

29 Prill Simpozium FIVA-RETRO

Simpoziumi midis Federates Internationale des Vehicules Anciens (FIVA) dhe Retro Albania do të mbahet në hotelin The Plaza Tirana, në datën 29 Prill 2023.

Ky simpozium do të jetë një ngjarje e rëndësishme për koleksionistët dhe të apasionuarit ndaj mjeteve të vjetra dhe historisë së automobilizmit në Shqipëri dhe në botë. Në këtë simpozium do jenë prezent folës të cilët do të diskutojnë tema të ndryshme rreth historisë së automobilizmit, bashkëpunimit me qeverinë dhe institucionet, barrierat legjislative, etj. 

Në fund të simpoziumit do të organizohet Darka Gala, e më pas një “Car Meeting”, me rreth 50 mjete historike të ekspozuara nën ritmet e muzikës Jazz&Swing dhe stendën e targave suvenir.

Retro Albania dhe FIVA ftojnë të gjithë koleksionistët, të apasionuarit dhe profesionistët të bashkohen në këtë event unik në hotelin The Plaza Tirana.

 

1 Maj Retro Dibër

Në datën 1 Maj të këtij viti, qyteti i Dibrës do të jetë vendi ku do të mbahet një event i veçantë për të gjithë të apasionuarit e mjeteve historike. Retro Albania do të sjellë në vëmendje mjete të shumta historike të cilat janë pjesë e trashëgimisë sonë kulturore.

Pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të shohin dhe të shijojnë nga afër makina dhe motoçikleta të cilat i japin një pamje unike kohës së kaluar. Në këtë event do të jenë të pranishme mjete historike që datojnë që nga ___________, të cilat kanë qenë pjesë e jetës sonë dhe do të na kujtojnë pjesën më të bukur të kaluarës sonë.

Retro nuk është vetëm një event i mjeteve historike, por edhe një mundësi për t'i shfrytëzuar këto mjete për të krijuar një atmosferë të veçantë. Retro Albania ka bërë të mundur që të ketë edhe një paradë të mrekullueshme që do të kalojë nëpër rrugët e qytetit të Dibrës, duke sjellë gëzim dhe emocione të rralla.

Për të gjithë ata që duan të ndiejnë emocionet e një kohe tjetër, qyteti i Dibrës do të jetë vendi i duhur për të vizituar. 

Të gjithë jeni të ftuar në këtë event, ku do të ndiheni si të ktheheni mbrapa në kohë dhe do të shijoni emocione të papërshkrueshme!

 

27 Maj Motofest 2023 Steelwings MC

Motofest 2023 është një event emocionues i organizuar nga Steelwings MC Albania, një organizatë e njohur për pasionin e tyre ndaj motoçikletave. Ky event do të mbledhë mijëra të apasionuar ndaj motoçikletave në Sheshin Italia. Sigurisht që Retro Albania dhe punishtja e targave suvenir nuk mund të mungojnë në Edicionin e 14 Motofest 2023, ku do të ketë shfaqje me grupet Sad Metallica Tribute, Rubin Kaso, Niki Zaimi dhe DJ Gent Xhani!

 

15-19 Qershor Old Cars Club Sarandë

Ju ftojmë të na bashkoheni në një nga eventet më të veçanta të Old Cars Club Sarandë, nga data 15-19 Qershor 2023. 

Ky është një rast i veçantë për të njohur kulturën e mjeteve historike italiane në Shqipëri. Ky event i paharrueshëm do të sjellë një sërë mjetesh historike italiane në Sarandë, nëpërmjet të cilave vizitorët do të kenë mundësinë të njihen me historinë e këtyre makinave, të krijojnë kontakte me koleksionistët e tyre dhe të ndajnë pasionin për kulturën e mjeteve historike.

Mos humbni këtë rast të veçantë për të njohur kulturën e mjeteve historike italiane në Shqipëri. 

Ju presim në Old Cars Club Sarandë!

 

5-8 Tetor AFA 2

Në tetor të këtij viti do të ritakohemi me mjetet historike dhe risitë nga teknologjia moderne e ditëve të sotme në Automotive Fair Albania! 

Vizitorët do të mund të kthehen pas në kohë përmes ekspozitës së koleksionit shqiptar RETRO dhe muzeut me dokumente, targa, fotografi, e copëza të kinematografisë së automotorizimit shqiptar!

Mos mungoni në këto data 26-29 Tetor 2023, tek Pallati i Kongreseve, sheshi Italia dhe në sheshin Nënë Tereza, Tiranë!

 

22 Dhjetor Retro Christmas

Sjellim sërish eventin e përvitshëm RETRO Christmas! 

Koleksioni shqiptar me mjete historike do të festojë mbylljen e vitit 2023 me një sërë aktivitetesh për qytetin e Tiranës! 

Në sheshin e Pazarit të Ri do të rreshtohen mjetet e dekoruara me motive Krishtlindjesh dhe nën ritmet e muzikës nga “Kori i Zërave të Bardhë” do të mirëpresim të gjithë qytetarët për të shijuar skenografinë e mini-muzeut të hapur RETRO!

Ju mirëpresim tek Pazarit i Ri!

 

Tour Amical

Operatori turistik Belg, i specializuar në organizimin e turneve me makinat klasike nëpër Europë dhe botë, do të organizojë në vitin 2023 edicionin e tij të 19-të në Ballkan! Që nga viti 2001, pjesëmarrësit në Tour Amical kanë patur mundësinë të udhëtojnë nëpër rrugët më të bukura të Europës, Afrikës Veriore dhe Amerikës, duke hasur peisazhe mahnitese, kultura të reja, zakone kulinare dhe shumë e shumë të tjera. Në vitin 2001, Stappaerts e filloi me 6 makina dhe aktualisht, në Tour Amical, ka rreth 250 ekipe pjesëmarrëse. Në këtë edicion të 19-të do të zbulojmë thesare të panjohura të Ballkanit! Rrugë të mrekullueshme nëpër Bullgari, Kosovë, Maqedoni të Veriut, Shqipëri, Mal të Zi dhe Kroaci lidhin qytete historike si dhe destinacione të reja. Vendet e Ballkanit ofrojnë një gamë të gjerë peisazhesh të ndryshme dhe rrugë spektakolare. Ky do të jetë një event i paharrueshëm për të gjithë ata që janë të apasionuar për makinat klasike dhe do të ofrojë një mundësi të shkëlqyeshme për të udhëtuar me to në rrugët më të bukura të Ballkanit!

 

OLD TIMER FEST – Prizren

Klubi i njerëzve të pasionuar me makina të vjetra nga Prizreni, në fund të muajit maj të çdo viti, mbledh makina klasike nga Kosova, rajoni dhe bota, në sheshin Shadërvan të Prizrenit. Klubi u krijua disa vite më parë dhe tani ka rreth 25 anëtarë, me 32 makina që janë prodhuar të paktën 40 vite më parë. Përdorimi i automjeteve të vjetra, por të ruajtura, bëhet me qëllim që të sigurohen dëshmi se në qytetin e vjetër të Prizrenit ekziston një kulturë teknike e makinave të vjetra, pavarësisht nga viti i tyre i prodhimit.  Ky është një event i jashtëzakonshëm për të gjithë pasionistët e makinave retro, dhe do të ofrojë një mundësi të shkëlqyer për të eksploruar makinat më të mira të viteve të kaluara!